Досега во светот се администрирани повеќе од девет милијарди вакцини против Ковид

Од:

Бројот на администрирани вакцини против коронавирус во светот надмина девет милијарди.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од половина од нив (4,67 милијарди) се во три земји – Кина (2,77 милијарди), Индија (1,4 милијарди) и САД (0,5 милијарди). Податоците се базираат на официјални соопштенија на властите.

Во моментов, на луѓето им се инјектирани 9,002 милијарди дози вакцини против коронавирус. Сè уште не е можно да се утврди колку луѓе на планетата ги примиле двете дози, затоа што многу земји го пријавуваат само бројот на сертифицирани дози на вакцини против Ковид и примени вакцини. Истовремено, во голем број земји веќе е во тек процесот на ревакцинација на граѓаните.

Би можело да ве интересира

Белгиски научници открија како да го блокираат коронавирусот

Лекот против корона на Фајзер е неефикасен во спречување на ширењето на вирусот

Жена од Шпанија двапати имала ковид за 20 дена, се заразила со две различни варијанти

Катерина Павлова-Николовска

Новите антивирусни лекови делуваат на симптомите на Ковид за неколку часа

Студија: Луѓето кои носат очила имаат помал ризик да се заразат со коронавирус

Катерина Павлова-Николовска

Истражување: Короната го зголемува ризикот од згрутчувања кај луѓето кои имале поблага форма