Прва реакција на Русија за влезот на Финска во НАТО: Ќе го зајакнеме нашиот воен потенцијал во западен и северозападен правец

Од:

Русија ќе го зајакне својот воен потенцијал во западните и северозападните правци како одговор на членството на Финска во НАТО.

Ова го изјави заменик министерот за надворешни работи на Русија, Александар Грушко.

„Дел од мерките се веќе објавени. Ќе го зајакнеме нашиот воен потенцијал во западен и северозападен правец. Во случај на распоредување сили и средства на други членки на НАТО на територијата на Финска, ќе преземеме дополнителни чекори за сигурно да обезбедиме воената безбедност на Русија“, рече Грушко.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Финска ќе се приклучи на Алијансата во рок од неколку дена по одлуката на Турција да го ратификува нејзиниот пристап.

Би можело да ве интересира

ЕУ увезува руска нафта преку турските пристаништа

ЕУ: Русија да ги заборави замрзнатите средства и по укинувањето на санкциите

Седум лица загинаа, а осум се повредени во пожар во московскиот регион

ФСБ уапси две лица кои подготвувале терористички напад во Русија

Горан Наумовски

Под обвинение за примање мито уапсен e генерал на руската армија

Рјабков: Тврдењата на Пентагон за руско лансирање антисателитско оружје се лажни