Прва миса во Нотр Дам по пожарот

Од:

Вo сабота првпат ќе се одржи богослужба во катедралата Нотр Дам во Париз по катастрофалниот пожар кој ја зафати пред два месеца.

Мисата ќе биде отслужена од архиепископот на Париз во Параклис, каде бројот на присутните ќе биде ограничен поради безбедносни мерки.

Ќе присуствуваат околу дваесетина лица, меѓу кои свештеници од катедралата, која беше уништена од голем пожар на 15 април.

– Ќе биде емитуван телевизиски пренос од мисата, со цел да го следат католичките верници, појасни Париската епархија. Таа очекува одговор од градските власти дали плоштадот пред катедралата ќе биде достапен за посетители.

Би можело да ве интересира

Французин уби келнер поради бавната услуга

Татјана Ташкова

Путин и Макрон в понеделник ќе разговараат за европската безбедност и соработка

Навршуваат 250 години од раѓањето на Наполеон

Повеќе од еден тон кокаин запленет во Франција

Стапката на невработеност во Франција се спушти на 8,5 отсто во вториот квартал

Ле Дријан: На Франција не и треба дозвола за да зборува за Иран