Протестантите во Виена бараат укинување на санкциите против Русија

Од:

Неколку стотици луѓе протестираа денеска во Виена барајќи укинување на санкциите против Русија, намалување на цените на струјата и гасот и зачувување на неутралноста на Австрија.

Насобраните држеа плакати со натписи „Намалете ги цените на струјата и гасот“, „За неутралност“, а голем дел од нив носеа знамиња на Австрија и Русија.

„Не е дека рускиот претседател Владимир Путин не сака да ни продава гас и суровини, но Европската унија тоа го забрани со санкции и ембарго. Во исто време, во ЕУ постојано зборуваат за „светата крава“ – правото на слободна трговија. Но, тоа право очигледно се однесува само на трговските односи со САД и нивните сојузници“, рече еден од присутните демонстранти.

Би можело да ве интересира

Протест во Подгорица против владината најава да ја поддржи Резолуцијата за Сребреница во ОН

Вработените во Пошта протестираат: Не знаеме кога ќе земеме плата, 2000 вработени ќе останеме на улица

Орце Костов

Тинејџер од Босна и Херцеговина се заканувал дека ќе разнесе продавници во Виена

Горан Наумовски

Меѓународниот ден на трудот одбележан со првомајски протест и барања упатени до новата влада

А1он

Трендафилов: Сакаат да го конфискуваат Работничкиот дом за да го уништат синдикалното движење

А1он

Првомајскиот протест ќе биде со барања упатени до новата влада

А1он