Протест во Минск, уапсени десетици луѓе

Од:

Белоруската полиција денеска уапси десетици луѓе во Минск за време на последниот антивладин протест, кој трае со месеци по спорните претседателски избори во август, соопштија активисти за човекови права.

Илјадници граѓани излегоа на улиците во Минск, а полицијата користеше зашеметувачки гранати за да ја растера толпата, објавија неколку белоруски медиуми.

Групата за заштита на човековите права Весна-96 соопшти дека досега се уапсени 70 лица.

Организаторите на протестот оваа недела побараа од луѓето да се соберат на различни места во Минск пред да се формира поголема група луѓе за да и биде потешко на полицијата да ги контролира.

Агенцијата ТАСС јави дека повеќе од десетина демонстранти биле уапсени во близина на метро-станицата Каменаја Горка во северозападниот дел на Минск

Би можело да ве интересира

Му воведовме санкции на Лукашенко – Македонија се приклучи кон мерките на ЕУ против Белорусија

Жарко Настоски

Лукашенко најави референдум за уставните измени

Тихановскаја: Протестите во Белорусија не се завршени, добија нова форма

Лукашенко: Ќе поднесам оставка кога од мене тоа ќе го побара последниот полициски специјалец

Жарко Настоски

Вакцината Спутник V регистрирана во Белорусија

Ана Ололовска

На вчерашните протести во Минск уапсени над 300 лица

Ана Ололовска