minsk

Свет

Минск: Украински проектил падна на белоруска територија

А1он
Украински проектил С-300, наводно, паднал на територијата на Белорусија, објави државната новинска агенција БелТА, пренесува Скај Њуз. Belarusian Ministry of Defense says parts of Ukrainian
Свет

Протест во Минск, уапсени десетици луѓе

А1он
Белоруската полиција денеска уапси десетици луѓе во Минск за време на последниот антивладин протест, кој трае со месеци по спорните претседателски избори во август, соопштија
Свет

Во Минск судири помеѓу полицијата и демонстрантите, приведени и новинари

А1он
Полицијата и демонстрантите денеска се судрија во Минск откако припадниците на белоруските безбедносни сили се обидоа да го растурат протестот и почнаа да приведуваат. Демонстрантите
Свет

Приведени над 250 демонстранти во Минск

А1он
Белоруските безбедносни сили на денешниот митинг во Минск приведоа над 250 демонстранти, соопшти Министерството за внатрешни работи, додека десетици илјади демонстранти се излезени на улиците
Свет

Во Минск приведени десетици демонстранти, меѓу нив и новинари

А1он
Илјадници луѓе се собраа вчера на улиците на Минск, а полицијата приведе десетици демонстранти. Телевизијата Белсат јави дека најмалку 10.000 демонстранти учествуваа на Маршот на
Македонија

Македонска проектантска компанија освои Гран-при на на биленале во Минск

А1он
Проектантската компанија ТЕТРАКТИС Крисијан ДООЕЛ ја освои Гран-при наградата за проектирање на Интернационалното биенале за млади архитекти Леонардо 2017 во Минск. Тие ја добија наградата
Свет

Министрите од „нормандиски состав“ повикаа за спроведување на договорот од

А1он
Министрите за надворешни работи на Украина, Русија, Франција и Германија денеска повикаа за строго почитување на договорот за прекин на огнот во Источна Украина. Во