Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Од:

Основачот на руската паравоена група Вагнер, Евгениј Пригожин денеска изјави дека различни фракции во Кремљ ја уништуваат земјата обидувајќи се да посеат семе на раздор меѓу него и чеченските борци.

„Опасните игри станаа секојдневие во кулите на Кремљ. Тие едноставно ја уништуваат руската држава“, рече Пригожин, пренесе Ројтерс.

Тој не прецизираше за кои фракции на Кремљ се мисли, но рече дека ќе продолжат со обидите за ширење раздор и дека ќе мора да платат за тоа.

Пригожин рече дека е решен конфликтот меѓу него и Чеченците, кои исто така се борат во Украина заедно со руската армија.

Тој истакна дека секоја битка меѓу специјалните сили „Ахмат“ на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и „Вагнер“ ќе резултира со сериозно крвопролевање, но дека нема сомнеж кој ќе победи.

Основачот на Вагнер повторно изрази жалење за моменталната ситуација на теренот и укажа на вината на министерот за одбрана Сергеј Шојгу и началникот на Генералштабот Валериј Герасимов.

„Министерството за одбрана не е во состојба да направи ништо бидејќи де факто не постои. Во хаос е“, рече Пригожин.

Би можело да ве интересира

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ