Приближно 36 милиони Германци се вакцинирале против Ковид-19

Од:

Околу 43 проценти од населението во Германија, или 35,75 милиони луѓе, примиле една или две дози на вакцина против Ковид-19 додека 14,6 милиони луѓе (околу 17,7 проценти од населението) веќе е целосно вакцинирано, напиша на Твитер германскиот министер за здравство Јенс Шпан.

Претходно Шпан за телевизија АРД најави дека до средината на јули ќе бидат имунизирани 90 проценти од луѓето кои сакаат да се вакцинираат.

Вакцинацијата во Германија почна кон крајот на декември, а први имунизирани беа повозрасните лица, лекарите и здравствени работници и луѓе со социјално значајни професии.

Од 7 јуни, германските власти планираат да ја откажат приоритетната вакцинација на одредени групи луѓе. Германија ги користи вакцините на Фајзер, Модерна, АстраЗенека и на Џоснон и Џонсон.

Би можело да ве интересира

Третата доза „Фајзер“ заштитува стопати повеќе од делта-сојот, тврди компанијата

Жарко Настоски

Синофарм е помалку ефикасна против Делта-сојот, но штити од две клучни работи

Ана Ололовска

„Алијанц“: „Поплавата на векот“ ќе не чини 500 милиони евра

Ана Ололовска

Пет лица се сметаат за исчезнати во големата експлозија во Леверкузен

Ана Ололовска

Германски пензионер во подрум чувал нацистички тенк, не знаат за што да го судат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Еден загинат, четворица исчезнати по експлозијата во Леверкузен

Ана Ололовска