Претставници на авганистанската Влада и на талибанците на први директни разговори во Доха

Од:

Делегации на Владата на Авганистан и на талибанските бунтовници ќе се состанат денеска за првпат директно во Доха, јави Ал-Џезира.

Преговорите меѓу двете страни почнаа во саботата во главниот град на Катар, со посредство на САД.

Целта на преговорите е да се стави крај на деветнаесетгодишната војна во Авганистан.

Би можело да ве интересира

Седуммина загинати при напад во Авганистан

Ана Ололовска

Во Авганистан убиен еден од лидерите на Ал Каеда

Жарко Настоски

Најмалку 15 жртви во стампедо пред конзулат во Авганистан

Ана Ололовска

Најмалку 13 жртви во самоубиствен напад во Авганистан

Ана Ололовска

Десетици илјадници лица ги напуштија домовите поради интензивните борби во Авганистан

Ана Ололовска

Американското воено воздухопловство бомбардирало талибанци

Ана Ололовска