Претседателски избори во Русија во март, ќе гласаат и жителите на анектирани украински региони

Од:

Горниот дом на рускиот парламент го изгласа датумот на претседателските избори во Русија на 17 март 2024 година.

Одлуката е донесена едногласно со 162 гласа во Советот на Федерацијата.

„Со оваа одлука всушност ја започнуваме изборната кампања“, изјави Валентина Матвијенко, претседател на Советот на Федерацијата.

Таа додаде дека првпат на изборите ќе гласаат жителите на делови од украинските региони Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон, кои беа припоени од Русија.

Со заеднички избор на претседател на државата, целосно ја споделуваме одговорноста и судбината на нашата татковина“, рече Матвиенко.

Претседателот Владимир Путин се уште официјално не ја објавил својата намера да се кандидира за нов шестгодишен претседателски мандат. Право на глас во Русија имаат околу 110 милиони луѓе, а на гласање излегуваат вообичаените 70-80 милиони.

Би можело да ве интересира

Уредникот на „Новаја газета“ е уапсен поради дискредитација на руската армија

Путин: Во 2023 година Русија ќе ги надмине сите земји од Г7 во однос на економскиот раст

(ВИДЕО) Путин: НАТО подготвува напад на Русија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Владимир Кара-Музра – новото лице на отпорот против Путин

Катерина Ѓуровски

Русија може да користи нуклеарно оружје полесно отколку што се мисли

Русија им ветува помош на земјите од Латинска Америка за да им се спротивстават на САД

Катерина Ѓуровски