Пожар избувна во рудник за јаглен во Кина, најмалку 16 загинати

Од:

Најмалку 16 лица загинаа кога утринава избувна пожар во рудникот за јаглен Шанџиаошу во југозападна Кина, соопштија локалните власти. Пожарот беше изгаснат, но „по прелиминарна проверка, беше откриено дека 16 лица повеќе не даваат знаци на живот“, објавија властите на градот Панжу, кој се наоѓа на околу 3.600 километри југозападно од Пекинг, во соопштение на нивната веб-страница.

Досегашните информации укажуваат дека пожарот настанал откако се запалила транспортната лента. Иако безбедноста на рудниците и рударите во Кина е подобрена во изминатите десет години, несреќите сè уште се чести, главно поради лошото спроведување на безбедносните правила.

Во февруари, 53 лица загинаа при уривање на рудник за јаглен во Внатрешна Монголија. Десетици од нив останаа под урнатините. Долго време не се знаеше точниот број на загинати, бидејќи властите со месеци не го соопштуваа бројот на загинатите. Дури во јуни откриле дека во несреќата загинале 53 лица.

Би можело да ве интересира

Почина жената која беше повредена во пожар во Чачак

13 лица загинаа во пожар во хостел во Казахстан

Горан Наумовски

Во пожар загина 78-годишен маж

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Индиските работници по повеќе од 17 дена се извлекоа од урнатиот тунел

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Зголемување на пневмониите во Кина, болниците полни со деца: Нема нови вируси соопшти СЗО

Катерина Ѓуровски

Изгоре стан во Струмица