Повеќе од сто општини немаат вода за пиење во Франција

Од:

Повеќе од сто општини во Франција денеска веќе немаат вода за пиење, изјави францускиот министер за еколошка транзиција Кристоф Бечу, јави дописникот на МИА.

dobivaj vesti na viber

– Во овие општини, прецизира министерот, „има снабдување со камиони со вода за пиење (…) бидејќи веќе нема ништо во цевките, рече Бечу за време на посетата на поморските Алпи, кој ситуацијата како „историска“.

– Зборовите на премиерката Елизабет Борн се многу јасни: историска суша, нагласи министерот, при патувањето во Румулес, во срцето на една плантажа со лаванда. Изутринава, премиерката Елизабет Борн ја активираше меѓуресорската единица за кризи, која треба да се состане во текот на денот, соочена со „историската ситуација низ која минуваат многу територии“, објави Матињон.

Кристоф Бечу, териториите кои се соочуваат со „продолжен дефицит на вода“, ги замоли да ја „предвидат“ состојбата. – Тешкотијата на логистика и транспорт не е иста според општините, подвлече министерот, појаснувајќи дека тоа е во зависност од тоа дали е планинска општина, голема или мала агломерација.

По планатажата со лаванда во Румулес, Кристијан Бечу мора да оди, придружуван од министерот за земјоделство Марк Фесно, по водниот тек Клостр, каде што ќе разговара за прашањата за сушата и биолошката разновидност.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Финска со рекорден број баратели на азил по руската инвазија врз Украина

А1он

Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

А1он

Романскиот министер за здравство ги повика младите да набават таблети против радијација

А1он

Амнести интернешнл: Стоиме зад извештајот дека Украина ги загрозува цивилите

А1он

Во Доха потпишан мировен договор со бунтовничките групи

А1он

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

А1он