Повеќе од 100.000 новозаразени во Германија за прв пат од почеток на пандемијата

Од:

Денеска, за прв пат од избувнувањето на пандемијата на коронавирус, Германија забележа повеќе од 100.000 случаи на инфекција регистрирани за 24 часа.

dobivaj vesti na viber

Податоците на германскиот институт Роберт Кох (РКИ) за контрола и превенција на болести, објавени во средата, покажуваат дека во изминатите 24 часа се потврдени 112.323 нови случаи на коронавирус, пренесува ДПА.

Во петокот, германските здравствени власти потврдија 90.000 нови инфекции, во однос на 80.430 претходниот викенд.

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Извори: Германската Влада ќе го одложи гласањето за зголемување на воениот буџет

А1он

СПД: Поразот на изборите во Северна Рајна-Вестфалија не го менува ставот на Владата кон војната во Украина

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска