Последниот оперативен реактор во нуклеарната централа Запорожје е во режим на ладно исклучување

Од:

Шефот на МААЕ потврди дека последниот оперативен реактор во нуклеарната централа Запорожје е во режим на ладно исклучување.

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси го потврди ладното исклучување на реакторот број 6, последниот реактор во нуклеарната централа Запорожје кој беше оперативен.

– Во моментов фабриката е во ладна состојба и успеавме да ја стабилизираме“, рече Гроси на прес-конференција во Виена.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Путин: Модернизиравме 95 отсто од нуклеарните сили

Бајден воведува нови големи санкции против Русија

ВИДЕО: Русија со 30 дронови ја нападна Украина, во Одеса има тројца мртви

(ВИДЕО) Две години од војната: Ситуацијата никогаш не била полоша за Украина

Зеленски бара 500 илјади војници, се намалува старосната граница за мобилизација