Поради руската закана, Швеѓаните масовно се пријавуваат за воени резервисти

Од:

ШВЕДСКА ја трансформира својата резервна Национална гарда од единица која многумина практично ја сметаа за хоби во борбена сила која стана толку привлечна за младите Швеѓани што доведе до тоа да мора да ги одбива апликантите.

Причина? Руската инвазија на Украина и растечкото верување дека Шведска мора да се подготви за војна. Ова, како што пишува Политико, е огромна промена во однос на последните неколку децении во кои Националната гарда – која имаше околу 23.000 пријавени лица и служеше како резера на професионалната армија – падна во немилост по крајот на Студената војна.

Националната гарда се сметаше за домен на претежно средовечни граѓани, од кои многумина не ги сфаќаа премногу сериозно своите должности. Во 2001 година, владиниот извештај забележа тревога во вооружените сили поради падот на бројот на членовите на Националната гарда.

Неколку години по распадот на Советскиот Сојуз, владата го укина речиси автоматското запишување во Националната гарда за луѓето кои ја завршиле својата воена служба. Суспендирањето на воената обврска во 2010 година беше уште еден удар за Гардата. Но, илегалната руска анексија на Крим во 2014 година и напорите за започнување на сепаратистичка војна во источна Украина поттикнаа широк опсег на преглед на безбедносните прашања низ Европа.

Во текот на изминатата деценија, Националната гарда претрпе низа реформи кои подобро ја поврзаа со другите гранки на војската. Наместо оружјето што претходно го користеа професионалните армиски единици, гардистите сега добиваат ново оружје.

Сепак, до пред две години, регрутирањето беше слабо, а повеќето единици на Националната гарда не ги завршија задолжителните денови на служба. Во 2020 година, 20.000 луѓе се пријавија за Гардата, што е огромен пад од околу 120.000 во средината на 1980-тите.

Сето тоа се промени со руската инвазија на Украина во 2022 година. Таа година, 29.101 Швеѓанец се пријави да служат во Националната гарда, што е за 619 отсто повеќе од просечната година. Шведските помошни организации за одбрана, исто така, забележаа зголемување на апликациите за членство.

Во првите две недели од војната, 640 луѓе се приклучија на Лотас, женска група која обезбедува логистичка поддршка на армијата. Тоа е приближно бројот на нови членови што Лотас обично ги добива во текот на годината. До крајот на 2022 година, друга подружница, Шведската федерација за доброволно одбранбено образование и обука доби 3.795 нови членови – повеќе од само 46 претходната година.

Организацијата која обучува возачи за должности во пошироката одбрана на земјата, во меѓувреме го удвои бројот на нови членови.

Би можело да ве интересира

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ

Полскиот министер за надворешни работи ја обвини Русија: Сакаат да влијаат на изборите во Европа

Предраг Петровиќ

Шолц призна: Се што можевме и дадовме на Украина, ракети Таурус нема да испорачаме

Предраг Петровиќ

Путин: Секогаш чекор пред непријателот