Поради големите загуби „Нисан“ ја затвора фабриката во Барселона

Од:

Јапонскиот „Нисан мотор“ одлучи да ја затвори својата фабрика во Барселона, како дел од глобалното реструктуирање.

Тоа ќе предизвика губење на околу 3.000 работни места, соопшти шпанската Влада.

Затворањето на фабриката во Барселона ќе го чини јапонскиот производител до милијарда евра, објави владата, тврдејќи дека инвестирањето во фабриката на „Нисан“ ќе биде поевтина алтернатива.

Тие го повикаа јапонскиот производител да разгледа други опции.

Во јануари, по разговорите со водачите на Рено и Нисан, Владата објави дека работното место во фабриката е „загарантирано“.

– Јасно е дека жалиме за таквата одлука, изјави министерот за економија Надио Калвино за телевизијата ТВЕ, нагласувајќи дека Владата ќе ги продолжи разговорите со Нисан и локалните и регионалните власти за да види како да се продолжи и можеби да се најде алтернативно решение.

Во фабриката на Нисан во Барселона работат околу 2.400 работници и околу 600 во сродни погони.

Тоа е главната фабрика на Нисан во Европа, по онаа во Велика Британија.

Би можело да ве интересира

Заврзаа човек и му се заканија дека ќе му ја силуваат ќерката: Полицијата се сомнева дека е бандата е од Србија

Горан Наумовски

Банда од Балканот „падна“ во Шпанија: Украдоа накит вреден милион евра, а ограбија и познат фудбалски тренер

(ВИДЕО) По сушата, силен дожд падна на југот на Шпанија, поплавени улици, затворени училишта

ВИДЕО: Се урна борбен авион Ф-18 во Шпанија

Катерина Павлова-Николовска

Експлозија во Шпанија: Најмалку две лица загинаа

Шпанскиот премиер: Во војна има агресор и жртва, а во Украина агресор е Путин

Ана Ололовска