Помпео за Северна Кореја: Знаевме дека ќе има препреки

Од:

САД не се вратија на преговарачката маса со Северна Кореја со таква брзина на која се надеваа, изјави денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео.

Тој во интервју за Си-Би-ЕС истакна дека Вашингтон е загрижен поради најновите тестирања ма ракети со краток дострел.

– Не се вративме на прегопварачка маса со брзина на која се надевавме, но цело време бевме прилично јасни, знаевме дека ќе има препреки на патот, посочи Помпео.

Тој додаде и дека американскиот специјален пратеник за Северна Кореја, Стивен Бигун во моментот се наоѓа во тој регион, но не прецизираше детали за неговиот пат.

Стејт департментот претходно соопшти дека Бигум оваа недела ќе претстојува во Јапонија и во Јужна Кореја.

Би можело да ве интересира

Нетанјаху: Планот на Трамп за Блискиот Исток ќе биде историски

Ана Ололовска

Правниот тим на Трамп ја почна одбраната на претседателот во Сенатот

Ана Ололовска

Зариф: Иран подготвен за преговори со САД

Ана Ололовска

ВИДЕО: Помпео скандалозно прекинал интервју со новинарка на Ен-пи-ар

Ана Ололовска

Демократите до Сенатот: Трамп е закана за американската демократија и повторно ќе го наруши законот, разрешете го

Ана Ололовска

Руди Џулијани: Ќе докажам дека фамилијата на Бајден е поврзана со корупција и криминал

Горјан Грнчаровски