Полска испраќа 2.000 војници на границата со Белорусија

Од:

Полска ќе испрати 2.000 војници на границата со Белорусија за да ги поддржат граничарите, рече Мациеј Васик, заменик-министер за внатрешни работи. Полска и Литванија изразија загриженост поради белоруските воени вежби во Сувалки истмус.

Во вежбите во близина на границата учествуваа и платеници на групата Вагнер, а неодамна имаше информации дека платеничката група има намера да формира камп на 24 километри од јужната граница на Белорусија со Украина.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“