Полска е подготвена да испрати борбени авиони Ф-16 во Украина

Од:

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека Полска е подготвена да испрати борбени авиони Ф-16 од американско производство.

„По ова прашање ќе дејствуваме во координација со другите членки на НАТО и со САД“, рече Моравјецки.

Сè повеќе воени претставници во Пентагон тивко лобираат да одобрат испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина за да и помогнат да се одбрани од руски беспилотни летала и ракети, потврдија за Политико три извори запознаени со ситуацијата.

Американските F-16 се блиску до врвот на листата на желби на Украина од почетокот на руската инвазија. Сепак, и Вашингтон и Киев досега им даваа приоритет на артилерија, оклопни возила и системи за противвоздушна одбрана поради потребата да се заштити цивилната инфраструктура, но и да се започне со ослободување на териториите окупирани од руските сили.

Би можело да ве интересира

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ