Политико: Закерберг e согласeн дека Фејсбук би требало да плаќа поголем данок

Од:

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг, прифаќа дека глобалните даночни реформи значат бидејќи социјалната мрежа може ќе мора да плати повеќе даноци во различни земји, објави „Политико“, објавувајќи делови од говор што треба Закерберг ќе го одржи в сабота на Минхенска безбедносна конференција.

Прекугранични даночни прописи треба да бидат изменети, откако 137 држави го побараа тоа минатиот месец, во обид да избегнат нова трговска војна околу растот на глобалниот данок за дигитални услуги.

„Разбирам дека има фрустрација за тоа како технолошките компании се оданочуваат во Европа. Исто така, ние сакаме даночни реформи и драго ми е што ОЕЦД размислува за тоа“, се нагласува во извадоците од говорот на Закерберг.

На компаниите Амазон, Фејсбук и Гугл им одговараат сегашните регулативи затоа што можат да остварат профит во земјите со ниски даноци како во Ирска, без оглед на локацијата на нивните корисници.

Би можело да ве интересира

Канадски компании се откажуваат од рекламирање на Фејсбук

Ана Ололовска

Фејсбук ќе ги обележува потенцијално штетните објави

Ана Ололовска

Вибер ги прекинува деловните односи со Фејсбук

Ана Ололовска

Фејсбук отстрани реклами на Трамп поради говор на омраза

Ана Ололовска

Како изгледа работата на Facebook и Google кампањи за компании од Силиконската долина од Македонија?

Ана Ололовска

Фејсбук избриша околу 900 налози поврзани со ултрадесничарски групи

Ана Ололовска