Полицаец од Тексас стана херој во САД

Од:

Полицаец од Остин во американската сојузна држава Тексас, стана херој во својот град, но и во целата земја, со својот мал, но сепак несекојдневен човечен потег.

Имено, полицаецот Џејмс Рајли забележал дете близу супермаркет, блиски до својата куќа, кое му рекло дека е тука само за да купи грицки за својата сестра.

Полицаецот се загрижил за безбедноста на момчето, оти било само и без придружба, па решил да го одведе дома.

Таму, Рајли забележал дека станува збор за сиромашно семејство. Па, откако на децата им објаснил дека не треба сами да излегуваат така далеку од својот дом, си заминал. Но, за кусо време се вратил со намирници за сите во домот, со цел, како што рече, запомнувајќи го тој потег, полесно да ја запомнат и лекцијата.

Со тоа, полицаецот за многу кусо време стана херој за локалните жители.

„Родителскиот инстинкт е тој што го натерал на акција“, „Не само што ги штити најмалите, туку му служи и на Бога“, се само дел од коментарите на неговите сограѓани.

Би можело да ве интересира

Захарова: Седница на Советот за безбедност на ОН поради американските ракети

Велемајсторот Карпов од март чека виза за САД

Коснет: Косовското Собрание донесе значајна одлука за формирање Влада со нови идеи

Зариф: Иран нема да почне војна во Заливот, но ќе се брани

Ана Ололовска

Рохани: Разговорите со Вашингтон се бескорисни

Ана Ололовска

Ранет заменик шерифот на округот Лос Анџелес

Ана Ололовска