Почина еден од тројцата холандски војници застрелани пред хотел во САД

Од:

Еден од тројцата холандски војници кои викендов беа повредени од огнено оружје пред нивниот хотел во САД, почина, соопшти денеска холандското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Останатите двајца војници се во стабилна состојба во болница, додаде Министерството.

Војниците биле во американската сојузна држава Индијана на вежба, но не биле на должност во моментот на инцидентот, кој се случил во раните утрински часови во саботата пред нивниот хотел во градот Индијанаполис.

Американските медиуми јавија дека полицијата верува дека претходно имало расправија меѓу војниците и друго лице или група.

Сите тројца холандски војници биле членови на корпусот Командо, единица за специјални операции.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД го претстави новиот стелт нуклеарен бомбардер Б-21

Ограничувањето на цената на руската нафта ќе го прекине главниот извор на приход на Путин

Катерина Павлова-Николовска

Холандската Влада донесе одлука да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната

Горан Наумовски

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он

Вашингтон одобри продажба на Финска на противвоздушни ракети „Стингер“

Ана Ололовска

САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја