По двојното убиство во Хале, пукотници и во Ландсберг

Од:

Во германскиот град Ландсберг се слушнале истрели непосредно по смртоносниот напад пукање во Хале, соопшти портпаролот на полицијата.

Тој не изнесе детали за инцидентот во Ландсберг, кој е во близина на Хале.

Германанската новинска агенција ДПА јави дека во Хале владее „дивеење“ по нападот врз синагогата, при што загинаа најмалку две лица.

По нападот германската полиција соопшти дека едно лице е приведено.

Според дел од медиумите врз синагогата е фрлена и граната.

– Се случи инцидент во Хале. Според прелиминарните наоди, има и починати. Спроведуваме итна потрага. Сторителот е во бегство. Останете дома или побарајте некое друго сигурно место, објави германската полиција на Твитер.

Би можело да ве интересира

Германската Влада одлучи да го отежне преземањето на германските фирми надвор од ЕУ за време на пандемијата

А1он

БМВ ќе произведува медицински маски

А1он

Германија ќе прифати до 500 малолетни бегалци

А1он

Вилер: Мерките во Германија даваат резултати, но ситуацијата не е решена

Ана Ололовска

Најмалку 331 дом за стари лица во Германија погодени со коронавирус

Ана Ололовска

Германското правосудство откри голема измама со испорака на десет милиони заштитни маски

Ана Ололовска