Планинар кој 10 пати се искачи на Монт Еверест загина на планина во Непал

Од:

Планинар од Северна Ирска загина додека се симнуваше од десеттиот највисок врв на светот. Ноел Хана, кој го освои Монт Еверест 10 пати, се искачи на врвот на планината Анапурна (8091 m) во Непал во понеделникот и почина во текот на ноќта во кампот IV откако се спушти од врвот.

Јубарај Кативада од Министерството за туризам изјави дека се уште не се познати околностите за оваа несреќа. Надлежните велат дека во таа област исчезнал и планинар од Индија кој во понеделникот паднал низ процеп, а уште двајца индиски планинари биле спасени кога ги зафатило невреме додека се искачувале на Анапурна.

Осум од 14-те највисоки планини во светот се наоѓаат во Непал. Искачувањето на врвот Анапурна, кој првпат го искачи Морис Херцог од Франција на почетокот на 1950-тите, се смета за многу ризично поради честите лавини. Досега на тој врв се искачиле најмалку 365 луѓе, а повеќе од 72 го загубиле животот при искачувањето, пишува CNN.

Би можело да ве интересира

Во Скопје „исчезнаа“ работници од Непал

Горан Наумовски

Десет работници од Непал исчезнале од Скопје и од Тетово за неколку часа

A1on

11 лица од Непал сакале илегално да влезат од Македонија во Грција – депортирани се

Работнички од Непал му избегале на газдата од Охрид, случајот пријавен во полиција

Орце Костов

Четири работнички од Непал му избегале на газдата во Прилеп, случајот пријавен во полиција

Орце Костов

Приведен криумчар на мигранти: Возел мигранти од Непал

А1он