Петмина загинати во невремето во Мозамбик

Од:

Најмалку пет лица загинаа во циклонот Кенет што го погоди Мозамбик, соопштија локалните власти.

Хуманитарните организации предупредија на евентуални поплави и лизгање на земјиштето во следните денови.

Во североисточната област Кабо Делгадо околу 3.500 куќи се оштетени, населението е без електрична енергија и најмалку еден мост е урнат.

Циклонот Кенет во четвртокот го погоди Мозамбик со ветер со брзина од 220 километри на час.

При налет на циклонот Идаи пред шест недели во Мозамбик загинаа најмалку 600 лица.

Обединети нации соопштија дека тоа е прв случај два циклони да го погодат Мозамбик во една сезона.

Би можело да ве интересира

Студија: Живееме во период на најголеми поплави од реки во изминатите 500 години

Ана Ололовска

СЗО загрижена поради ширењето на Ковид-19 во Африка

Ана Ололовска

Во источна Кина највисоко ниво на тревога поради поплави

Ландов

Оксфам: Пандемијата ја влоши кризата со глад во најсиромашните земји

Ана Ололовска

Во Африка над половина милион луиѓе заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Поголемиот број африкански држави повторно дозволуваат меѓународни летови

Ана Ололовска