Петмина загинати во невремето во Мозамбик

Од:

Најмалку пет лица загинаа во циклонот Кенет што го погоди Мозамбик, соопштија локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Хуманитарните организации предупредија на евентуални поплави и лизгање на земјиштето во следните денови.

Во североисточната област Кабо Делгадо околу 3.500 куќи се оштетени, населението е без електрична енергија и најмалку еден мост е урнат.

Циклонот Кенет во четвртокот го погоди Мозамбик со ветер со брзина од 220 километри на час.

При налет на циклонот Идаи пред шест недели во Мозамбик загинаа најмалку 600 лица.

Обединети нации соопштија дека тоа е прв случај два циклони да го погодат Мозамбик во една сезона.

Би можело да ве интересира

Германија враќа антиквитети со непроценлива вредност во Африка

Ана Ололовска

Гигантот „Гленкор“ призна дека корумпирал ширум Африка

Ана Ололовска

Повеќе од 18,4 милиони луѓе на Рогот на Африка се изложени на ризик од глад

А1он

СКЕН: Невреме и поплави ќе има, а ние повторно неспремни

Предраг Петровиќ

ФАО и 14 меѓународни организации предупредуваат дека на истокот од Африка му се заканува голема глад

Ана Ололовска

СЗО: Случаите со Ковид-19 се во пораст во Африка и Америка

А1он