Петмесечно бебе доживеало срцев удар во Леголенд

Од:

Една жена во Англија е уапсена под сомнение за запоставување откако нејзиното бебе доживеало срцев удар во Леголенд во Виндзор во четвртокот, соопшти полицијата.

Петмесечно бебе е пренесено во болница во критична состојба по инцидентот во четвртокот, соопшти полицијата на долината Темза.

Следниот ден, полицијата уапсила 27-годишна жена од Витам, Есекс, под сомнение дека го оставила своето дете додека чекале на ред за брод во Леголенд, поради што детето доживеало срцев удар.

Таа била пуштена со кауција до 26 јули, додека детето се уште е во болница, додава полицијата.

Детективката Зои Еле, од полициската единица за истражување на злоупотреба на деца, рече дека го истражуваат вознемирувачкиот инцидент.

„Прво, нашите мисли се со семејството на момчето кое е во критична состојба во болница откако доживеа срцев удар. Ние ги поддржуваме колку што можеме во овој исклучително тежок момент. Тесно соработуваме со тимот во Леголанд Виндзор ресорт и ќе ги повика сите што имаат информации за инцидентот да ни се јават“, додаде таа.

Би можело да ве интересира

Подобрa e состојбата на бебето најдено во центарот на Велес

A1on

Обвинителството ги утврдува причините за смртта на седумесечното бебе од Вевчани

Морничав случај во Велика Британија: Пет лица прикриле смрт и погреб на бебе

А1он

Бебе од Србија почина во Виена, приведени родителите

А1он

Бебе падна од првиот кат на зграда во подрум во Параќин

Гинеколог од Сремска Митровица во притвор, осомничен за акушерско насилство

А1он