Патрушев: Сè започна во Вашингтон, ова не е војна на Русија во Украина

Од:

Настаните во Украина не се конфликт меѓу Москва и Киев, туку воена конфронтација меѓу НАТО и пред се САД и Велика Британија со Русија.

Ова го изјави секретарот на Советот за безбедност на Русија Николај Патрушев во интервју за весникот „Аргументи и факти“.

„Ние не војуваме против Украина, бидејќи не можеме да го мразиме обичниот украински свет“, рече Петрушев, а потоа додаде:

„Украинските традиции се блиски до Русите, исто како што наследството на рускиот народ е неразделно од културата на Украинците. И колку побрзо граѓаните на Украина сфатат дека Западот води војна против Русија со свои раце, толку повеќе животи ќе бидат спасени. Многумина го сфатија тоа одамна, но се плашат да го признаат тоа, се плашат од одмазда“.

Патрушев истакна дека, плашејќи се од директен конфликт, инструкторите на НАТО ги туркаат украинските војници до смрт.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Две години од војната: Ситуацијата никогаш не била полоша за Украина

Зеленски бара 500 илјади војници, се намалува старосната граница за мобилизација

(ВИДЕО) Руските блогери слават: Ова е нов фронт, вративме голем дел од територијата

Шведска го испраќа најголемиот пакет помош на Украина

Рускиот пилот кој пребегна со хеликоптер во Украина, убиен во Шпанија

Предраг Петровиќ

Медевед се закани: Ќе го искористиме целиот стратешки арсенал

Катерина Ѓуровски