Партијата на Макрон ги објави имињата на кандидатите за пратеници

Од:

Центристичката партија Републиката напред на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон денеска ги објави имињата на 428-те кандидати за пратеници, од кои 52 отсто се членови на граѓанскиот сектор, јави дописникот на МИА од Париз.

dobivaj vesti na viber

Во Франција има вкупно 577 изборни единици во кои се избираат пратеници според мнозинскиот систем, а имињата на преостанатите кандидати ќе бидат познати до крајот на неделава.

Меѓу канидатите на Републиката напред има подеднаков број на мажи и жени. Меѓу нив дури 24 се досегашни пратеници од редовите на владејачката Социјалистичката партија. Партијата одби да го предложи поранешниот премиер социјалист Мануел Валс како свој канидат за пратеник, но во изборната единици во која ќе се кандидира тој нема да предложи свој кандидат.

Од вкупниот број кандидати за пратеници, 93 отсто се вработени, два проценти бараат работа, четири отсто се пензионери, а еден процент се студенти.

Дури 95 отсто од кандидатите на Републиката напред во моментов не се пратеници, со што според нејзиниот генерален секретар Ришар Феран, партијата сака да изврши „рекомпизицијата на политичкиот пејсаж“ на Франција.

Би можело да ве интересира

Франција репатрираше група жени и деца од кампови на ИД во Сирија

Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Ле Мер: ЕУ работи на алтернативни начини за воведување глобална даночна стапка

А1он

Францускиот предлог стигна до Владата

Катерина Павлова-Николовска

Завршува Француското претседавање со Европската Унија

Јаел Браун-Пивет е избрана за претседателка на Националното собрание на Франција

А1он