Парламентарни избори во Грузија

Од:

Во Грузија се одржуваат парламентарните избори, на кои за 150 пратенички места ќе се борат 14 партии и два блока.

dobivaj vesti na viber

Главната битка ќе се води меѓу партијата „Единствено национално движење“ на претседателот Михаил Сакашвили и опозициската коалиција „Грузиски сон“ на милијардерот Бидзина Иванишвили.

„Ова е ден со историско значење за Грузија. Денеска ќе се одлучува за судбината на Грузија“, рече Сакашвили откако гласаше во центарот на Тбилиси во придружба на сопругата и помладиот син.

Право на глас имаат вкупно 3,6 милиони гласачи. Според изборниот законик, изборите ќе се сметаат за успешно спроведени без разлика на бројот на излезени гласачи.

 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се урна спасувачки хеликоптер во Грузија, објавена снимка од падот

Сакаме во НАТО, но прво да ги решиме проблемите со Русија, вели премиерот на Грузија

Ана Ололовска

Јужна Осетија го откажа планираниот референдум за приклучување кон Русија

Ана Ололовска

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

Поранешниот грузиски претседател Саакашвили од затвор пренесен во болница

Ана Ололовска

Грузија и Молдавија ги добија прашалниците за членство во ЕУ