Палестинци планирале да ја „заробат“ берзата во Лондон

Од:

Шест лица се уапсени под сомнение дека планирале да ја нарушат работата на берзата во Лондон.

Полицијата соопшти дека информациите сугерираат дека активистите на Палестинската акциона група имале намера да ја таргетираат берзата во понеделник.

Полицијата соопшти дека се верува дека инволвираните планирале да предизвикаат штета и „заклучување“ во обид да ја спречат зградата да се отвори за бизнис.

Апсењата беа извршени денеска во Лондон, Ливерпул и Брајтон. Полицијата соопшти дека апсењата биле поттикнати од информациите што ги објави Дејли експрес.

„Ова се значајни апсења. Веруваме дека оваа група била подготвена да спроведе штетна операција која би можела да предизвика сериозни последици доколку се изврши успешно“, изјави детективот Шејн Томас.

Би можело да ве интересира

Два напади со самострел во Лондон

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Гори полициска станица во Лондон, пожарот го гаснат 175 пожарникари

Горан Наумовски

Клинички центар купува државна струја по берзански цени: ЕСМ Продажба единствен понудувач

Орце Костов

(ВИДЕО) Пожар во Лондон, 11 лица завршија во болница

Горан Наумовски

Демонстрантите во Лондон кои маршираа за поддршка на Палестина го затворија Тауер бриџ

Горан Наумовски

Полицијата oд Лондон извести: Веруваме дека го пронајдовме телото на напаѓачот од Лондон

Горан Наумовски