Оружен напад во канадска црква, едно лице загина

Од:

Едно лице е убиено откако непознат напаѓач отворил оган во црква во градот Салмон Арм, во канадската провинција Британска Колумбија.

– Млад маж се појави со пушка по литургијата во црквата, ја насочи кон татко ми и пукаше во него, сведочи синот на убиениот.

Жртвата е 78-годишниот Гордон Парментор.

Според синот на Парментор, по нападот мажот веднаш ја напуштил црквата, а потоа се вратил и продолжил да пука.

– Тој погоди друг човек во нога, кој бегаше… Јас и неколку други луѓе успеавме да го совладаме и да му го одземеме оружјето, објасни синот на загинатиот.

Подоцна полицијата го потврди инцидентот и додаде дека застреланиот маж во ногата бил пренесен в болница и се наоѓа во стабилна состојба, а напаѓачот е уапсен.

Синот на жртвата тврди дека неговиот татко и убиецот се познавале. За напаѓачот вели дека имал психички проблеми, но мотивот за нападот се уште не е познат.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пукање во Торонто, потврдена една жртва и повеќемина повредени лица

Ана Ололовска

Премиерот на Канада го распушти Парламентот и распиша избори

ВИДЕО: Ураганот Доријан стаса до Канада, стотици илјадници луѓе останаа без струја

Ана Ололовска

Ураганот „Доријан“ се движи кон Канада

Ана Ололовска

Мечка уби жена во Канада

Ана Ололовска

И Канада е против враќањето на Русија во Г7

Ана Ололовска