Организаторите на пучот во Германија купувале оружје и во Хрватска

Од:

Рајхсбиргер, т.е. Граѓаните на Рајхот, радикално германско десничарско движење кое неодамна се најде во фокусот на јавноста откако германската полиција го уапси раководството на движењето под обвинение дека планирале да извршат државен удар и да инсталираат еден од неговите водачи како Германскиот цар пред неколку години за своите терористички акции набавиле оружје и од Хрватска.

Згора на тоа, еден од нејзините наводни членови живеел и во Хрватска, каде што се населил откако се оженил со Хрватка. Акцијата за набавка на оружје, меѓу другото за Рајхсбиргер, ја спречија хрватската полиција и УСКОК, а во заедничка меѓународна акција со германската полиција беа уапсени десетици лица, меѓу кои и хрватски државјани. Дополнително, беше утврдено дека дел од оружјето што го набавила оваа група се користело во Германија за ликвидација на политичките противници на десницата.

Би можело да ве интересира

Група девојчиња со часови мачеле 13-годишно девојче во Германија, и гаселе цигари на лицето, па и ја запалиле косата

Горан Наумовски

Шолц: Путин е секогаш многу љубезен

Горан Наумовски

Речиси 700 летови откажани во Германија

Ана Ололовска

Се сретнаа Шолц и Нетанјаху: „Безбедноста на Израел е германски национален интерес“

Ана Ололовска

Девојче било избодено дури 32 пати со нож поради кавга на ТикТок

Горан Наумовски

Британски и германски ловци пресретнале руски авион над Естонија

Катерина Павлова-Николовска