Орбан ќе носи нов закон: Нарушен е суверенитетот на Унгарија

Од:

Владејачката партија Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера поднесе предлог-закон за „заштита на националниот суверенитет“ до парламентот за да се брани од, како што го нарече, несоодветно политичко мешање на странски поединци или групи.

Законот доаѓа во време кога националистот Орбан, кој постојано се судри со Европската унија за демократските права во Унгарија во изминатите 13 години, ја засили кампањата на својата партија пред изборите за Европскиот парламент во јуни следната година.

Орбан, кој е на власт од 2010 година, ги отфрли обвинувањата дека ја поткопува демократијата во Унгарија. Предлог-законот предвидува формирање на специјално тело кое ќе ги истражува и следи ризиците од политичко мешање и ќе препорача измени на регулативите. Исто така, ќе го казни забранетото странско финансирање на партиите или групите што се натпреваруваат на изборите со до три години затвор.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Каевски: СДСМ поднесува законски измени за продолжување на важноста на возачките, сообраќајните и осигурителните полиси

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Стоименов: Ќе бараме отштета, плативме лиценци за повеќе години, а сега не затвораат

Александар Тодески

Орбан: Бев принуден да гласам за помош на ЕУ за Украина

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон

ЕУ подготвува казна за Унгарија

Орбан му рекол на Столтенберг дека Унгарија го поддржува влезот на Шведска во НАТО