Одмазда за нападот со беспилотни летала – aмерикански авиони ги гаѓаа иранските бази во Сирија

Од:

Американски борбени авиони Ф-15 доцна синоќа извршија два напади врз иранските бази на истокот на Сирија и позициите на Револуционерната гарда на Иран, како одмазда за нападот во кој загина еден американски изведувач, а неколку војници беа ранети.

Пентагон соопшти дека нападите на американските Ф-15 биле насочени кон објекти користени од групи поврзани со иранската Револуционерна гарда.

Сириската опсерваторија за човекови права објави дека осум проирански борци во Сирија биле убиени во американските напади.

Американските напади се одговор на неодамнешниот напад врз американскиот персонал во базата на коалицијата во близина на Хасака во североисточна Сирија, за што Вашингтон го обвини Иран.

САД велат дека ќе го заштитат својот персонал во Сирија, а новото насилство може дополнително да ги влоши веќе заладените односи меѓу Вашингтон и Техеран кои ги закочија напорите за заживување на нуклеарниот договор.

Би можело да ве интересира

Поради деветгодишен спор околу децата: Ја уби сосетката бидејќи нејзините деца си играа покрај куќата

Мајк Пенс се кандидира за претседател на САД, ќе се бори против Трамп

Поранешен американски шпион: Време е да се каже вистината за НЛО

Ана Ололовска

ВИДЕО: Две лица загинаа во пад на мал авион во Америка

Ана Ололовска

Напад со нож во Кливленд, ранети тројца полицајци

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бајден: Америка го доби она што и требаше, спречивме економски колапс

Ана Ололовска