Обединетите Арапски Емирати официјално го прекинаа бојкотот на Израел

Од:

Лидерот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот на Абу Даби, Калифа Бин Зајед Ал Нахјан денеска издаде указ со кој формално се става крај на бојкотот на Израел од страна на таа арапска држава, а овој акт е резултат на договорот за нормализирање и воспоставување дипломатски односи меѓу ОАЕ и Израел.

Според договорот објавен на 13 август, Израел ќе го напушти планот за анексија на окупираните палестински територии на Западниот Брег.

Според државната новинска агенција на ОАЕ, на израелските компании и државјаните на Израел со уредбата им е дозволено да извршуваат деловни активности во Емиратите, а исто така се дозволува и купување стоки произведени во Израел и трговија со нив.

Регулативата е дел од „напорите на ОАЕ насочени кон проширување на дипломатската и трговската соработка со Израел“, се вели во извештајот.

Со овој акт е поништен законот за бојкот на Израел, кој Емиратите го донесоа во 1972 година поради палестинското прашање.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Објавена вознемирувачка снимка: Израелски војници пукаат во Палестинец со посебни потреби

Десетици израелски тенкови, оклопни возила и булдожери го нападнаа југот на Појасот Газа

ВИДЕО: Ова е војна против децата обвини портпаролот на УНИЦЕФ од болница во Газа

Израел го протера шпанскиот амбасадор

(ВИДЕО) Заврши примирјето: Израел ја напаѓа Газа, убиени две деца

ВИДЕО: Германскиот претседател го оставија половина час да чека на жешкото сонце во Катар