Нов воздушен напад во Луганск

Од:

Во Луганск, град кој е целосно под руска контрола, одекнаа две експлозии, а на социјалните мрежи се појавија фотографии од кои се гледа дека темен чад се крева над местото на ударот.

Русите известиле дека експлозијата се случила во близина на автобуска станица. Украинските трупи нападнале со две ракети, потврдиле претставници на самопрогласената Луганска Народна Република за агенцијата Тас.

Притоа, оштетени се неколку станбени објекти. Екипи на итната помош се на терен да помагаат на повредените. Ова е прв напад врз Луганск од мај минатата година.

Би можело да ве интересира

Загина еден од најдобрите украински пилоти

Пет лица загинаа во сообраќајна несреќа во Санкт Петербург

Горан Наумовски

Руски суд го заплени имотот на италијанскиот „УниКредит“ вреден 463 милиони евра

Амбасадорите на ЕУ се согласија да стават уште четири руски медиуми на листата на санкционирани

Буданов: Ситуацијата во регионот Харков станува критична за вооружените сили на Уркаина

„Сандеј тајмс“: Камерон побарал од Доналд Трамп да го поддржи нацрт-законот за помош на Украина