Нов извештај за врските на Трамп со Русија: ФБИ никогаш немал вистински докази за да започне истрага

Од:

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) немаше доволно докази за да отвори истрага за претседателската кампања на Доналд Трамп во 2016 година и премногу се потпираше на советите на политичките противници на Трамп, се наведува во конечниот извештај на американскиот специјален советник Џон Дурам.

Во извештајот од 306 страници, Дурам заклучува дека американското разузнавање и правосудство немале „вистински докази“ за дослух меѓу тимот на Трамп и Русија пред да ја започнат истрагата за ураганот Crossfire, пренесува Ројтерс.

Во извештајот, Дурам го обвини ФБИ дека ја третира истрагата за Трамп поинаку од другите политички чувствителни истраги, вклучително и оние во кои е вмешана противничката на Трамп, Хилари Клинтон.

„Одделот и ФБИ не успеаја да ја одржат својата важна мисија за строга верност кон законот во врска со одредени настани и активности опишани во овој извештај“. „Персоналот на ФБИ покажа сериозен недостаток на анализа на информациите што ги добиле, особено информациите од политички поврзани поединци и ентитети“, се вели во извештајот на специјалниот советник Дурам.

Извештајот го означува крајот на четиригодишната истрага започната во мај 2019 година кога тогашниот државен обвинител Вилијам Бар го назначи Дурам, искусен обвинител, да ги истражи потенцијалните неправилности од страна на ФБИ во нејзината истрага за наводниот дослух меѓу тимот на Трамп и Русија за време на изборна кампања 2016 година.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп рече дека демократите мора да платат висока цена за годините на истрага на наводниот дослух меѓу него и Русија, откако специјалниот советник Џон Дурам објави извештај во кој вели дека истрагата никогаш не требало да биде покрената.

„Се испостави дека е многу опасна измама“, изјави Трамп за Фокс њуз и додаде дека американската јавност е, како што рече, жртва на „долготрајната и предавничка шарада“ што ја започнаа демократите.

Тој посочи дека мора да се плати висока цена за она што го поминаа САД.

Трамп рече дека истрагите на ФБИ се целосна срамота и дека гневот на јавноста по објавувањето на извештајот од Дурам е на ниво што не го видел досега.

„Пишувањето на овој извештај траеше долго, бидејќи Џон Дарам е многу темелен истражувач, но резултатот е недвосмислен“, истакна тој.

Би можело да ве интересира

Бајден: Само еден претседателски кандидат е ментално неспособен, тоа не сум јас

Катерина Ѓуровски

Ќе ги ослободам напаѓачите на Капитол и ќе ја затворам границата најави Трамп

Катерина Ѓуровски

„Нема подобар и попаметен„ – Трамп го испофали премиерот на Унгарија: Орбан е фантастичен лидер

Катерина Ѓуровски

Ники Хејли се откажа од претседателската трка, Трамп сигурно ќе биде кандидат

ВИДЕО: Бајден и Трамп слават по „Супер вторник“

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Трамп и Бајден мешаат држави, грешат имиња: Најстарите кандидати во историјата ќе водат битка за САД