Норвешките власти нарачаа нови залихи артилериска муниција

Од:

Норвешка нарачала нови залихи муниција, конкретно артилериски гранати во вредност од 2,6 милијарди круни (243 милиони евра), соопшти денеска Владата во Осло.

Норвешкото Министерство за одбрана потпиша договор со националниот производител на муниција „Намо“, за кој односниот договор ќе значи можност за зголемување на сопствените производствени капацитети.

„Постои нова геополитичка ситуација. Во Европа има војна и нивото на подготвеност е подигнато“, изјави норвешкиот министер за одбрана Бјорн Арилд Грам. Според него, таквата ситуација создава потреба Норвешка да има повеќе воена опрема, вклучително и муниција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска официјално ќе ја признаат Палестина

Норвешка ги заостри ограничувањата за влез на руските граѓани

Норвешка ја призна палестинската држава

Катерина Ѓуровски

Норвешка и Ирска ќе ја признаат Палестина

Насилник со нож нападнал неколку лица: Полицијата го совладала напаѓачот

Норвешка го зголеми бројот на регрути: Мора да имаме доволно луѓе, ќе ни требаат се повеќе и повеќе