„Њујорк тајмс“: Дојче банк под истрага во САД поради трансакции за перење пари

Американските власти вршат истрага во германската Дојче банк заради сомневање за криминално неисполнување на мерките за спречување на перење пари,објави Њујорк тајмс.

Истрагата е фокусирана на тоа како банката продолжила со трансакции за кои вработени во неа ги идентификувале како сомнителни.

Според написот кој се потпира на изјави од седум неименувани извори, некои од трансакциите се поврзани со Џаред Кушнер, зет и советник на американскиот претседател Доналд Трамп.

Тами Мекфадден, поранешен вработен во Дојче банк, минатиот месец изјави за весникот дека пријавила некои трансакции поврзани со компанијата на Кушнер како сомнителни. Но, нејзините претпоставени не ги пренеле информациите во американското Министерство за финансии.

Портпаролот на банката одби да даде коментар за тврдењата на весникот.

Би можело да ве интересира

Полицијата на Масачусетс ги замоли жителите да се воздржат од криминал додека не помине топлотниот бран

Олдрин: Луѓето да се вратат на Месечината и да одат на Марс

Најмалку шест лица починале поради горештините во САД

ВИДЕО: Додека нобеловка зборуваше за нејзините мртви родители Трамп ја праша „Каде се тие сега?“

Татјана Ташкова

Помпео разочаран од руско-турскиот договор за С-400

Татјана Ташкова

САД зафатени од високи температури, загрозени 200 милиони луѓе

Татјана Ташкова