Невработените Американци од утре може да останат без државна финансиска помош

Од:

Претставниците на демократите во Конгресот и актуелната републиканска администрација во Белата куќа не се близу до договор за продолжување на исплатата на финансиската помош на милиони невработени Американци.

Актуелната одлука за исплата на финансиска помош за оние кои ги загубија своите работни места поради пандемијата на коронавирус истече на 31 јули.

– Ова беше најдолгата средба досега и попродуктивна од другите. Но, сепак има многу отворени прашања, рече лидерот на демократите во Сенатот, Чак Шумер, по тричасовната средба со секретарот за финансии Стивен Мнучин и шефот на кабинетот на Трамп, Марк Медоус.

Мнучин рече дека разговорите биле конструктивни, но оти не е постигнат договор за тоа дали да се постигне краткорочен или посеопфатен договор.

Следниот состанок на демократите и републиканците е утре.

Би можело да ве интересира

Почина најмоќната жена во САД: Почнува борба за нејзината позиција, можни се тектонски промени

Ана Ололовска

Поранешна советничка на Пенс тврди дека Трамп воопшто не се грижел за пандемијата

Ана Ололовска

Анкета/САД: Речиси половина Американци нема да примат вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Седум починати и 177 заразени со Ковид-19 по свадба во американската држава Мејн

Ана Ололовска

Волстрит Журнал: Канцелариите во САД се полупразни, шест месеци по почетокот на пандемијата

А1он

Висок претставник на Стејт департментот во посета на Тајпеј

Ана Ололовска