Нетанјаху не се откажува од изборот на судии, Бајден: Неопходно е да се најде компромис

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден вчера му рече на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека демократските вредности се белег на американско-израелските врски и дека го поддржува постигнувањето компромис за жестоко оспоруваните судски реформи.

Според неговата канцеларија, Нетанјаху го уверил Бајден дека демократијата во Израел е здрава, пренесува Ројтерс.

Откако беше реизбран кон крајот на минатата година за шеф на една од најдесничарските коалиции во историјата на Израел, Нетанјаху се залага за промени во судството што ќе и дадат на неговата влада поголемо влијание врз изборот на судии и ќе ги ограничат овластувањата на Врховниот суд за поништување на пропис.

Планот предизвика загриженост за демократското здравје на Израел, како и за масовни протести. Во неделата, стотици израелски резервисти во елитните воени и разузнавачки единици изјавија дека се приклучуваат на протестите.

Бајден „го истакна своето верување дека демократските вредности отсекогаш биле и мора да останат белег на односите меѓу САД и Израел“, соопшти Белата куќа.

Додаваат дека Бајден зборувал за важноста на т.н механизам за сопирање и балансирање и барање широка поддршка во правењето фундаментални промени.

Канцеларијата на Нетанјаху објави дека израелскиот премиер му рекол на Бајден „дека Израел бил и ќе остане силна и енергична демократија“.

Партијата Ликуд на Нетанјаху подоцна соопшти дека коалицијата одлучила да ги протурка промените за да ѝ даде на владата одлучувачки збор во изборот на судии до 2 април, кога парламентот ја прекинува работата поради едномесечна пауза.

Би можело да ве интересира

Израелците пет месеци протестираат против реформите во судството

Договорениот прекин на огнот во Појасот Газа не се почитува, Палестинците истрелаа ракети кон Израел

Ана Ололовска

Двајца Палестинци загинаа во израелска операција

Ана Ололовска

Израелците го убија лидерот на Исламскиот џихад: 25 лица, меѓу кои и жени и деца, загинаа во акцијата

Сириски медиуми: Израел истрела проектили на градот Хомс, повредени тројца цивили

Илјадници Израелци повторно излегоа на улиците за реформи во судството

Ана Ололовска