Непал и Кина заеднички ќе го мерат Монт Еверест

Од:

Непал и Кина постигнаа договор да спроведат заедничко точно мерење на највисоката планина на планетата Земја – Монт Еверест, што се наоѓа на границата меѓу тие две држави.

Причината за новото мерење на највисокиот врв, чија официјална височина е 8.848 метри, се претпоставките на геолозите дека, поради силниот земјотрес во Непал од 2015 година, врвот може и „да се снижил”.

Договорот за заедничко мерење е постигнат при посетата на претседателот на Кина, Си Џинпинг на Непал, одржана на 12 и 13 октомври.

„Поаѓајќи од фактот што планината Жумулангма претставува вечен симбол на пријателството меѓу Непал и Кина, двете земји ќе развиваат соработка во разни области, меѓу кои и решавањето на проблемите поврзани со климатските промени и зачувувањето на животната средина. Заеднички ќе биде објавена и височината на врвот, откако на него ќе бидат спроведени научни испитувања“, се нагласува во официјалното известување, потпишано од двете страни.

Жумулангма е кинескиот ендоним на планината, што пак, на тибетски се нарекува Чомолунгма, а на непалски – Сагармата.

Претходно и Индија изрази подготвеност да им понуди помош на непалските власти при точното мерење на височината на планината Монт Еверест.

Би можело да ве интересира

СЗО испраќа експерти во Кина да го утврдат потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Кинеската авиоиндустрија со загуба од речиси пет милијарди долари поради Ковид-19

Ана Ололовска

Ванг: На Кина и на САД им требаат попозитивни пораки

Ана Ололовска

Кинеска компанија доби 66 милиони евра за развој на вакцина за Ковид-19

Ана Ололовска

Пекинг со предизвик до САД да го намали нуклеарниот арсенал на кинеско ниво

Ана Ололовска

Во Хонг Конг отворено биро за национална безбедност

Ана Ололовска