НАТО и се закани на Кина

Од:

Шефот на НАТО за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да се соочи со последици за поддршката на руската војна во Украина доколку не го промени своето однесување.

Јенс Столтенберг рече дека Пекинг „се обидува да седне на две столчиња“ поддржувајќи ги воените напори на Русија додека ги одржува односите со европските сојузници.

„Ова нема да функционира на долг рок“, изјави Столтенберг за BBC News за време на посетата на Вашингтон.

Во опширното интервју Столтенберг зборуваше и за нуклеарното оружје и трошоците за одбрана.

Неговите коментари доаѓаат откако Русија не покажува знаци дека ќе попушти во војната против Украина.

На мировниот самит одржан во Швајцарија минатиот викенд, десетици нации ветија дека ќе го поддржат Киев, но Русија го нарече самитот губење време и рече дека ќе се согласи на мировни преговори само доколку Украина практично капитулира.

Запрашан што би можеле да направат членките на НАТО за кинеската поддршка за Русија, Столтенберг рече дека има „тековна дискусија“ за можни санкции.

Тој додаде дека Кина „споделува многу технологии, како што е микроелектрониката, кои се клучни за Русија во изградбата на проектили и оружје што таа ги користи против Украина“. Тој изјави дека „во одреден момент треба да разгледаме некаква економска цена доколку Кина не го промени своето однесување“.

Од минатиот месец, Пекинг веќе е под одредени санкции поради неговата поддршка за Русија.

САД најавија ограничувања кои ќе таргетираат околу 20 компании со седиште во Кина и Хонг Конг. Кина ги бранеше своите зделки со Москва, велејќи дека не продава смртоносно оружје и „внимателно се справува со извозот на предмети за двојна употреба во согласност со законите и прописите“.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 загинати во пожар во трговски центар во Кина

(ВИДЕО) Шестмина загинати во пожар во трговски центар во Кина

Горан Наумовски

Кина воведе санкции за шест американски компании за продажба на оружје на Тајван

Мицкоски: Иднината на регионот е во борбата за посилна економија, соработка и создавање на иднина

Муцунски: Како кредибилна НАТО членка остануваме посветени на зајакнувањето на колективната безбедност

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина