Најмалку три лица загинаа во експлозија во џамија во Авганистан

Од:

Најмалку три лица загинаа, а 15 се повредени во експлозија што се случи за време на петочната молитва во џамија во источната авганистанска провинција Нангархар, соопштија здравствените власти.

Експлозијата се случи во областа Спин Гар во близина на градот Џалалабад, едно од упориштата на авганистанскиот огранок на екстремистичката организација Исламска држава, пренесува Бета.

Талибански функционер потврди дека експлозијата се случила во џамија во областа Спин Гар за време на петочната молитва и дека има ранети и мртви.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Би можело да ве интересира

Помош од над 260 милиони евра на ЕУ за народот во Авганистан преку проекти

А1он

Бројот на загинати во земјотресот во Авганистан се зголеми на 26 лица

Ана Ололовска

Најмалку 12 лица загинаа во земјотресот во Авганистан

А1он

Умерен земјотрес го погоди Авганистан

Ана Ололовска

67 Авганистанци добија привремен престој во Македонија

А1он

Агенциите на ОН побараа рекордни 4,4 милијарди долари помош за Авганистан

А1он