Најмалку три лица повредени во серија бомбашки напади на Тајланд

Од:

Најмалку три лица се повредени во бранот бомбашки напади во три провинции на крајниот југ на Тајланд, каде муслиманските сепаратисти се активни речиси две децении, соопштија денеска локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Најмалку 17 напади се случија синоќа во провинциите Патани, Наративат и Јала, во продавници и бензински пумпи.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападите.

Во Тајланд, каде што жителите се претежно будисти, на далечниот југ се единствените провинции со муслиманско мнозинство.

Повеќе од 7.300 луѓе се убиени во тие области од почетокот на бунтот во 2004 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку еден човек загина при напад врз полициски комплекс во Тајланд

А1он

Лидерот на Хонг Конг позитивен на коронавирус по самитот на АПЕК на Тајланд

А1он

Тригодишно девојче го преживеа масакрот во Тајланд

Горан Наумовски

Само едно дете го преживеа масакрот во Тајланд, семејства се собираат околу градинката држејќи детски играчки во рацете

А1он

(ВИДЕО) Грозоморни детали за масакрот на Тајланд: Убиени бремена негувателка и двегодишни деца

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Први снимки по страшниот масакр во Тајланд: Одекнува липање пред градинка

А1он