Најмалку шест жртви во експлозија во Авганистан

Од:

Најмалку шест лица загинаа во експлозија во комбе што денеска се случи во западниот авганистански град Херат, соопштија локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Командантот на Херат, Мавлави Ансари, информира дека во експлозијата се повредени девет лица.

Претставник на здравствените власти во Херат, кој побарал да остане анонимен, изјави дека експлозијата се случила во мало комбе што се користи за јавен превоз кусо по 18 часот по локално време, а тројца од повредените се во тешка состојба.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Авганистан сака да купува гас и нафта од Русија

Ана Ололовска

Талибанците не дозволија Авганистанки да протестираат поради новата одлука околу бурката

Ана Ололовска

Авганистан: Жените треба да носат бурка на јавни места

Ана Ололовска

Тројца пакистански војници загинаа во прекуграничен напад од Авганистан

Ана Ололовска

Талибанци: Во напад на џамија во северен Авганистан загинаа најмалку 33 лица

А1он

Најмалку единаесет убиени, 32 ранети во експлозија во џамија во Авганистан