Најмалку едно лице загина во снежното невреме во Јапонија

Од:

Едно лице загина како последица од снежното невреме што ја погодија Јапонија. Снегот предизвика и проблеми во сообраќајот, а стотици летови се откажани.

Снег, пропратен со силни ветрови, паѓа од вчера, а снежната покривка достигна рекордни 93 сантиметри во западниот град Манива.

Домашните авиокомпании, вклучително и АНА и Јапонија ерлајнс, откажаа повеќе од 300 летови, а брзата железница го суспендираше или го одложи патувањето во северна Јапонија.

Околу 3.000 луѓе вчера беа блокирани на две железнички станици во западниот јапонски град Кјото, откако снегот и силниот ветер го запреа сообраќајот.

Според метеоролозите се очекува невремето да продолжи до утре.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Јапонија лансираше вселенска ракета, а потоа нареди да се самоуништи поради дефект

Ана Ололовска

Дел од жителите на Калифорнија отсечени од светот: Во снегот напишаа порака за службите за итна помош

Бројот на ученици кои извршиле самоубиство се искачи на највисоко ниво во 2022 година

Јапонија штотуку откри 7.000 острови за кои не знаела дека постојат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мистериозна топка ги мачи Јапонците, се појави на плажа, никој не знае од каде дошла

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Мистериозна топка е пронајдена на јапонскиот брег, полицијата ја опколи областа