Најмалку една жртва во експлозија на бомба во авганистанскиот град Фајзабад

Од:

Најмалку еден цивил загина, а тројца се ранети во експлозија во северната авганистанска провинција Бадакшан, изјави во неделата локален официјален претставник.

dobivaj vesti na viber

Муезудин Ахмади, провинциски директор на одделот за информации и култура, изјави за ДПА дека бомба покрај пат експлодирала во близина на влезната порта на општината во главниот град на провинцијата Фајзабад.

Талибанскиот функционер истакна дека ниту еден од нивните членови не бил повреден во нападот.

Засега никој нема преземено одговорност за нападот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Кабул поставени 400 нови звучници за поттикнување на молитвата

Ана Ололовска

Небензја: САД и НАТО би сакале да се заборават злосторствата во Авганистан

Ана Ололовска

Осуммина повредени при експлозија во автобус во Авганистан

А1он

Најмалку четворица мртви во експлозија во џамија во Кабул

Протест на млади Хазарки по вчерашниот самоубиствен напад во Кабул, во кој загинаа 35 лица

Ана Ололовска

Во вчерашниот напад во Кабул 35 лица убиени и 82 повредени

Ана Ололовска