Најмалку четири жртви во автобуска несреќа во Јута

Од:

Најмалку четири лица загинаа, а 15 се тешко повредени во несреќа на автобус со туристи во близина на национален парк во американската држава Јута.

Локалните власти соопштија дека во автобусот имало 30 туристи од кинеско говорно подрачје, и оти причината и околностите на несреќата се уште не се познати.

Несреќата се случила вчера кај националниот парк Брајс Кањон кој годишно го посетуваат околу два милиони посетители.

Би можело да ве интересира

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Ана Ололовска

Пет финансиски гиганти во САД купија злато за две милијарди долари

Ана Ололовска

АНАЛИЗА: Демонстрантите кои бараа „правда“ за Флојд станаа хулигани кои ограбуваат продавници и шират насилство

Горјан Грнчаровски

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекување од СЗО

А1он

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Куомо: Градот Њујорк ќе почне да се отвора од 8 јуни

Ана Ололовска