Најмалку 48 новинари загинаа во војната меѓу Израел и Хамас

Од:

Прелиминарната истрага на Комитетот за заштита на новинарите (CPJ) покажа дека од почетокот на израелско-палестинската војна Хамас досега се убиени најмалку 48 новинари и медиумски работници.

Најсмртоносен ден за нив беше првиот ден од војната, 7 октомври, кога загинаа шест новинари и медиумски работници. Петмина новинари беа убиени на 18 ноември.

CPJ ги проучува сите извештаи за убиени, ранети или исчезнати новинари и медиумски работници во војната од 1992 година.

Од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас, девет новинари се ранети, тројца исчезнаа, а 13 се уапсени.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) ги информираа Ројтерс и Франс прес дека не можат да гарантираат заштита на нивните новинари кои известуваат од Појасот Газа, бидејќи бараа гаранции дека нивните новинари нема да бидат цел на израелски напади, објави Ројтерс во октомври.

На тој ден започна израелската копнена офанзива во Газа.

Би можело да ве интересира

ОН: Околу 75 отсто од жителите на Газа принудени да ги напуштат своите домови

Израел тврди дека уништил 500 тунели на Хамас во Газа

Горан Наумовски

Хамас: Во нападите во изминатите 24 часа загинаа 700 луѓе, многумина се заробени под урнатините

Горан Наумовски

УНРВА: Во Појасот Газа има околу 50.000 бремени жени

Макрон: Војната со Хамас ќе трае 10 години

ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади во еден ден